הפוך לדף בית     הוסף למועדפים

סיפורי בתים מס. 10 - בית יעקובסוון - חקרה וכתבה רחל נחמני

| עדכון אחרון:  16/06/2015 13:21
בית יעקובסון בבניה

בית יעקובסון

בית יעקובסון השוכן ברחוב כליל החורש, נבנה על ידי הנרייטה ואברהם יעקובסון (הוריה של אתי הרטוג) בשנת 1936 והיה אחד הבתים הראשונים ביקנעם. את הבית תכנן האדריכל בינהיים שתכנן מספר בתים במושבה.הוא נבנה בשתי קומות מאחר  שליקנעם הגיעו שלוש הדורות יעקובסון – סבא, סבתא, (הוריו של אברהם -  יעקב ואסתר ) אמא – הנרייטה, אבא – אברהם, ושני ילדים – אָבֶּל ואתי - אָבֶּל היה בן 8 כשהגיעו ליוקנעם, אתי בת 6. דמות נוספת בבית היתה הדודה – אחותה של הנרייטה – חרמונה (איטה) מייבום.

בשנת 1932 הגיעה המשפחה ארצה מהולנד לפתח תקווה. בפתח תקווה עבד אברהם בפרדסים ושיווק מתחחות ידניות מתוצרת סימרס. כל המשפחה הגיעה ליקנעם ב-1936 כחלק משותפות משק "הגיא" במטרה להקים משק חקלאי. (על משק "הגיא" בסיפורי בתים הבא). תפקידו של אברהם במשק "הגיא" היה אחראי שיווק של מוצרי המשק – חלב, גבינות, ביצים וכו'. נוסף לכך עסק במושבה בעיניני בטחון והיה אחראי על רכש הנשק. תקופה מסוימת גם היה המפקד מטעם ההגנה במושבה. אחרי שמשק "הגיא" התפרק בשנת 1942 עבר אברהם יעקובסון לעבוד כמנהל חשבונות בחיפה. עם התערערות מצב הבטחון בכבישים עברו הנריטה ואברהם לחיפה למספר שנים עם אתי. הם שבו ליקנעם ב-1950. לאחר סיום בית הספר היסודי ביקנעם עבר אָבֶּל ללמוד בבית ספר "חוגים" שבחיפה  ואח"כ עבר ללמוד בכדורי. הוא נהרג במלחמת השחרור.

עבודות נגרות הבנין וכן עבודות החשמל וצנרת המים בוצעו על ידי חברי קבוץ הזורע. קירות הבית עשויים דֶבֶּש (בטון + חצץ) עבים במיוחד – 20 ס"מ עובי כהגנה מפני צליפות  הכנופיות הערביות שירו מכיוון ההר. עדיין ניתן לראות את הקיר הבולט מעל החלונות בקומה העליונה ואת פלטת החיזוק על דלת הכניסה. בשנות ה-30 היה נהוג להניף מגן דוד בראש כל גג שנגמרה בנייתו והוא נראה היטב בתמונה המצורפת.

הבית נחשב למרווח באותם ימים ותמיד התארחו בו אנשים נוספים – כמו עולים חדשים וילדי עליית הנוער. גם מסיבות נערכו בבית ובלילות עסקו הנשים גם בניקוי הנשק הבלתי לגלי.

בשנת 1951 נישאה אתי יעקובסון לגדעון הרטוג (נפטר ב-85) והם בנו בית קטן על המגרש הצמוד לביה"ס הישן (היום ביתה של מרגנית שרון).

בשנת 1960 עברו הנריטה ואברהם יעקובסון מ"הבית הגדול" לביתם של אתי וגדעון אשר מצידם עברו להתגורר בבית ההורים עם שני ילדיהם מיכל וגיורא. שם נולד גם איתי.

ברבות הימים שוב בוצעו חילופי בתים – אתי חזרה לביתה מאז ואילו ל"בית הגדול" נכנסו איתי ומורן הרטוג ומשפחתם. ילדיהם של מורן ואיתי שגרו עד לא מזמן ב"בית הגדול" הם דור חמישי לגרים באותו הבית.

היום גרים ביקנעם מצאצאיהם של הסבא והסבתא  יעקובסון  – אתי הרטוג וילדיה - גיורא הרטוג ומשפחתו, ואיתי הרטוג ומשפחתו. הנכדות של אתי – אפרת הרטוג-דוד ומשפחתה, יערה כהן ומשפחתה.

ותודה לאתי הרטוג

הרצאה מאת אראלה ברעם
, טל: 04-9893252, פקס: 04-9894802, דוא"ל: vaad@yokneam.org
מועצה אזורית מגידו | צרו קשר

הוקם ע"י MeyData - אתרים קהילתיים עיצוב מיכל שטינמץ